#
keep focus
discussions and criticism

GLOBALNE OCIEPLENIE by Przemysław Chodań – DEMENTUJEMY


http://sztuka.re.pl/artykul/12141.html

czytamy:

Sztuka wchodząca w bezpośrednie relacje z biotechnologią czy nanotechnologią funkcjonuje w drugim planie świata sztuki, co zdaje się wiązać z jej niewielkim potencjałem komercyjnym.

proszę – rozumiemy, że potencjał komercyjny sztuki konceptualnej jest większy (sztuki konceptualnej w jej rozmaitych odmianach jako głównego frontu sztuki polskiej nie śmiem kwestionować) a każdy artysta ma dostęp do narzędzi inżynierii genetycznej porównywalny z dostępem do słowa (bo przecież zdaniem autora nie stąd wynika niszowość sztuki mediów wilgotnych) i zapewne też stąd to marginalizowanie na scenie światowej Victorii Vesny czy Eduardo Kaca…

W Łodzi powstała nowa przestrzeń – Galeria NT – która stawia sobie za cel prezentowanie owych niszowych zjawisk oraz sztukę wideo i sztukę sieci. Galeria, będąca jedną z komórek dość konserwatywnej instytucji, jaką jest Łódzki Dom Kultury, podpisała – bezprecedensową w skali kraju – umowę o współpracy z uczelnią wyższą (Politechniką Łódzką), która użyczy zaplecza techniczno – laboratoryjnego artystom zapraszanym do galerii. Wystawa „Globalne ocieplenie” miała analizować status prawdy i informacji w społeczeństwie informacyjnym. Zadanie to nie zostało jednak ukazane w pełni satysfakcjonująco.

Jako przykłady nieudanej realizacji idei w pełnym tekście opublikowanym w piśmie ART EON pojawiają się nazwane “wyszukiwarkami” prace:  OMAOS – domyślam się że to napisane w tekście z błędem OAMOS Marca Lee i http://www.subvertr.com/ Les Liens Invisibles. Śpieszę wyjaśnić że OAMOS to interaktywny meta-collage który tworzy na ekranie układy graficzne na podstawie wpisanego słowa, a więc tworzy interaktywne collages na zadany temat, jest spełnieniem snu o dziele sztuki realizującym w mgnieniu oka interaktywny obraz na dowolny zadany temat, we własnym stylu. Grafiki są dodatkowo powiązane hipertekstowo tagami, które umożliwiają przechodzenie od jednych generowanych obrazów do drugich, sugerują więc pewne związki które można ominąć jednak i wpisać dowolne słowo, lub zatrzymać się w jednym “temacie”, gdyż praca pozwala na penetrację dowolnych wybranych układów graficznych. Wyszukiwarka wyszukuje strony www i odsyła do nich czego nie czyni projekt OAMOS – więc nie zaszkodzi znajomość definicji. SUBWERTR jest jeszcze dalsze od wyszukiwarek, a na pewno nie jest “nieudolną kopią popularnych portali”. Subwersyjność pracy polega na symulowaniu pewnych elementów FLIKR ale praca została nasycona tożsamościami (fikcyjnymi lub nie) zapełniającymi to środowisko obrazami skrajnie naładowanymi polityczną niepoprawnością, a przy tym możemy przyłączyć się do owej społeczności. Les Liens Invisibles są jednak przeciwni wiązaniu realnych osób z ich tożsamościami sieciowymi i proponują “usługi dla ludności” polegające na wirtualnych samobójstwach. Kasują wszelkie dane o zleceniodawcach które ozostawili oni w portalach społecznościowych – oddają więc wolność jednostce uwikłanej w sieć.

Advertisements

About affective bioart

http://michalbrzezinski.org

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Top Clicks

  • None

RSS transspecies art

  • An error has occurred; the feed is probably down. Try again later.
Advertisements
%d bloggers like this: