#
keep focus
Galeria NT (New Technologies)

Galeria NT


Galeria NT była rozwijanym w ramach działalności Łódzkiego Domu Kultury autorskim projektem artystycznym, ale i pierwszą polską w pełni instytucjonalną strukturą (Galeria NT/Imaginarium) zajmującą się w sposób programowy stykiem nauki i sztuki (Art&Science).


Współpracowała aktywnie z Politechniką Łódzką w ramach cyklu *.VHS *.EXE *.DNA. Podczas roku działania galerii nawiązano kontakty z najważniejszymi artystami i grupami zajmującymi się tego typu problematyką. Przedstawiono środowisku naukowemu działania wielu czołowych artystów takich jak Victoria Vesna, Eduardo Kac, Stelarc. Wpłynęło to na postawę otwarcia i woli współpracy w zakresie robotyki, biotechnologii i nanotechnologii. Kilku polskich artystów rozpoczęło prace nad projektami które wykorzystywały te materie – miały być częścią planu wystawienniczego galerii w 2011 roku.

Rosnące zainteresowanie ze strony środowiska artystycznego napotkało jednak na istotny problem – Łódzki Dom Kultury podjął decyzję najpierw o zlikwidowaniu finansowania ze strony instytucji (pod wpływem obciętego budżetu na całą instytucję), później zdecydował aby nie składać wniosku Galerii NT o dofinansowanie galerii z Ministerstwa Kultury (wysłano za to dwa wnioski pewnej galerii fotografii – sic!), a ostatecznie mimo propozycji redukcji budżetu o 85% – co w dalszym ciągu pozwalało na utrzymanie istnienia dotychczasowego profilu galerii na zbliżonym poziomie, zdecydowano o nieprzedłużaniu umowy z Michałem Brzezińskim – jej założycielem.


Wpisuje się to w dość długi ciąg likwidacji wielu łódzkich instytucji – festiwali ważnych w skali kraju, czy świata. Spowodwało to już utratę szansy na starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a każda kolejna likwidacja sprawia, że Łódź jako miasto sukcesywnie przestaje się liczyć na mapie kulturalnej. Zlikwidowano bowiem nie tylko galerię pokazującą gotowe “produkty”, ale także narzędzie instytucjonalne którego mogli używać artyści w celu stworzenia na prawdę unikalnych w skali świata dzieł sztuki. Trwały np. zaawansowane prace nad nowym projektem artystycznym związanym z zastosowaniem biotechnologii i wystawą Alicji Żebrowskiej, a także po ustaleniu budżetu galerii planowano wznowienie rozmów zawieszonych do czasu wyjaśnienia się kwestii finansowych z artystami takimi jak Eduardo Kac, Paul ThomasMirosław Rogala czy Raymond Salvatore Harmon.

Miejmy nadzieję że te plany wystawiennicze pomysłodawcy Galerii NT uda się jednak zrealizować w innych – bardziej sprzyjających okolicznościach.

Advertisements

About affective bioart

http://michalbrzezinski.org

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Top Clicks

  • None

RSS transspecies art

  • An error has occurred; the feed is probably down. Try again later.
Advertisements
%d bloggers like this: