#
keep focus
BIOS Media Lab

ßIos – Media Lab


Łódź posiada tradycje związane z awangardą sztuki mediów i powinna je rozwijać – nie tylko konserwować. Dotychczasowa wizja polityki kulturalnej opierała się jedynie na konserwowaniu tradycji związanych z Konstrukcją w Procesie i Muzeum Sztuki, co jest bardzo istotnym kontekstem dla współczesnych poszukiwań. BIOS to jednak propozycja dynamiczna, propozycja współczesna: kontynuacji poszukiwań awangardowych na terenie wyznaczanym przez współczesne media i współczesne poszukiwania artystyczne. Galeria NT/Imaginarium działająca przy Łódzkim Domu Kultury stworzyła przez kilka miesięcy taką własną tradycję, która została dostrzeżona bardzo mocno w skali świata, gdyż była pierwszą polską zinstytucjonalizowaną formą galerii skoncentrowaną na tego typu zagadnieniach. Galeria NT przestała istnieć w 2011 roku – w skali kraju był to ewenement. Projekt BIOS ma być udoskonaloną wersją tego pomysłu. BIOS Media Lab będzie zapleczem w którym będą powstawały wspólne projekty tworzone przez naukowców i lokalnych artystów. Galeria BIOS będzie natomiast miejscem prezentacji tej sztuki. Organizacja będzie służyła pomocy w realizacji ambitnych przedsięwzięć artystycznych i promocji polskich artystów, oraz utrwaleniu wizerunku miasta jako miejsca nowych technologii, miasta przyjaznego sztuce.

Bios

BIOS jest to ogólna nazwa całości składającej się z dwóch części: Galerii i Media Labu. Nazwa odwołuje się do niskopoziomowego oprogramowania umożliwiającego pracę komputera, integrującego poszczególne fizyczne składniki, umożliwiającego np. załadowanie się systemu operacyjnego. W tym słowie kryje się także często spotykany przedrostek „bio” i stanowi też połączenie biotechnologii z informatyką, jako dwóch filarów współczesnej sztuki, dwóch głównych pól działania galerii i media labu. Na polu filozoficznym w nazwie Bios odnajdujemy odniesienie do Giorgio Agambena, który przywołuje antyczne kategorie Zoe i Bios, dla wytłumaczenia tego co nazywa „nagim życiem”. Bios stanowi życie w sensie aktywnym, kreatywnym, produktywnym i usankcjonowanym kulturowo. W tym kontekście Bios jawi się jako galeria rozważająca na polu sztuki problemy natury medialnej, etycznej, społecznej, związane z technologiami w kontekście dynamizmu kultury współczesnej. Zamierzamy więc łączyć tradycyjną formułę medialabu z miejscem na aktywność tzw. Bio DIY. Będziemy starali się zapewnić zaplecze do działań i rozwijania projektów artystyczno-badawczych dla artystów.

Galeria Bios

Miejsce prezentacji sztuki nawiązującej tematycznie do problematyki wyznaczanej przez profil organizacyjny BIOS. Galeria mieści się w jednym dużym pomieszczeniu. Wskazane jest zapewnienie możliwości 100% panowania nad światłem. Tak więc pomieszczenie bez okien, lub z możliwością ich całkowitego zaciemnienia. Konieczne będzie wykonanie konstrukcji podtrzymujących projektory, reflektory i różnego rodzaju oświetlenie. Przestrzennie pomieszczenie powinno umożliwiać łatwą zmianę aranżacji poprzez przestawianie ścianek z wbudowanymi telewizorami. Okablowanie w dużej części powinno znajdować się w ścianach stałych. Do każdego ze stanowisk ekspozycyjnych powinna być doprowadzona możliwość podłączenia internetu, zasilania sieciowego, oraz sygnału AV który będzie emitowany z centralnego serwera. Oprogramowanie centralnego serwera powinno umożliwiać zdalne zarządzanie projekcją przekazywaną na każdy telewizor lub projektor. Do każdego projektora, lub telewizora powinna istnieć możliwość podłączenia bezpośrednio komputera – laptopa.

Bios Media Lab

Miejsce wypoczynku, pracy i spotkań inspirujących powstawanie nowych projektów artystycznych. Składa się z kilku pomieszczeń: miejsca rozmów (ława, dwie kanapy, dwa fotele, krzesła, projektor multimedialny, wzmacniacz dźwięku i kolumny), miejsca pracy (duży i wysoki stół na środku pokoju, stołki o regulowanej wysokości, jedna kanapa), miejsca spotkań (większe pomieszczenie centralne, krzesła składane, projektor, nagłośnienie koncertowe, mikrofon bezprzewodowy dla prelegentów), mini baru samoobsługowego (kawa, herbata, napoje, sprzęt kuchenny), zaplecza (magazyn sprzętu), mediateki i biblioteki (jedno pomieszczenie ze zbiorem książek i materiałów drukowanych, oraz kilkoma stanowiskami komputerowymi w których będzie można przeglądać materiały digitalne zostawiane w mediatece przez innych użytkowników).

Advertisements

About affective bioart

http://michalbrzezinski.org

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Top Clicks

  • None

RSS transspecies art

  • An error has occurred; the feed is probably down. Try again later.
Advertisements
%d bloggers like this: