#
keep focus
artistic events

Michał Brzeziński, Social Media @ Galeria Siłownia, Poznań


16 stycznia 2012 o 19:00 – 20 stycznia 2012 o 18:00
Al.Marcinkowskiego 20a, 61-827 Poznan, Poland

Sztuka dla mnie była zawsze oscylowaniem między polityczną, a mistyczną tkanką rzeczywistości w duchu filozoficznego krytycyzmu i logicznej konsekwencji. Wideo stanowiło najlepsze narzędzie dla tkania arrasów złożonych z materii codzienności, przekazów medialnych, oraz obrazów abstrakcyjnych odzwierciedlających ukryte przestrzenie umysłu. Te trzy żywioły dekonstruują się nawzajem i umożliwiają wyjście poza tradycyjne rozumienie problemów tożsamości. Przede wszystkim należy więc zwracać się do tego sposobu myślenia w czasach kiedy pogłębiający się sztucznie wywołany kryzys, podtrzymywany jako narzędzie manipulacji społecznej wykorzystywany jest do walki ideologicznej i doprowadza do brutalizacji kontaktów społeczeństwa i władzy. Wszelkie zamieszki są legitymizacją przemocy, a pokojowe ruchy na całym świecie są rozbrajane metodą prowokacji i niewspółmiernych reakcji policji. Oddziały bojowe złotoustych ideologów prowadzą regularne partyzanckie wojny wykorzystując terytoria publiczne takie jak ulice, czy internet, a psychopatyczny nastrój mediów strumieniowych udziela się taksówkarzom strzelającym do polityków z obcych miast. Krytyczne wobec polityki organizacje zapraszają bandytów na ustawki pod ideologicznymi sztandarami. Prowokatorzy palą wozy telewizyjne. Prokuratorzy osaczeni przez media popełniają samobójstwa. Osaczony ludowy katolicyzm tworzy paranoiczne media przekształcające staruszki w oddziały szturmowe, a obrzędy religijne zmieniają się w wiece nienawiści i strachu. Teorie spiskowe wbrew tzw. zdrowemu rozsądkowi opisują co raz sprawniej rzeczywistość, lecz i one są wprzęganie w rozmaite ideologie strachu. Wraca retoryka konfrontacji. Sztuka nie może w takim czasie pozostać na poziomie czystej abstrakcji, nie może też zajmować stanowiska w tym konflikcie ale powinna za pomocą abstrakcji uderzać centralnie w te fronty, likwidować podziały i starać się walczyć z najgorszym wrogiem ludzkości – wojną i jej wszelkimi idologicznymi legitymizacjami! Nigdy jeszcze dekonstrukcja w sztuce nie była nam tak potrzebna jak teraz.

Michał Brzeziński

Michał Brzeziński zajmuje się sztuką wideo. Od parunastu lat pisze teksty teoretyczne, manifesty, jest kuratorem spotkań z artystami wideo, prowadzi warsztaty. W swojej działalności stara się przekazać, że wideo art nie jest zamkniętym rozdziałem. Uważa tę sztukę za uniwersalny język, którym posługujemy się wszyscy na co dzień poprzez Internet.

W jego twórczości widać zainteresowanie problematyką społeczną, szczególnie problemem tożsamości jednostki. Widać w niej poszukiwanie abstrakcyjnego języka tworzonego przy użyciu kształtów wycinanych i sklejanych z relacji medialnych, zapisów najbliższego otoczenia, penetracji szczegółów rzeźb antycznych, planu miasta widzianego z okna itp.
Poza analizą języka mediów artysta posługuje się również elementami scenograficznymi, w tym dodatkowymi przesłonami i ekranami. Można odnieść te usiłowania do lat siedemdziesiątych, gdy narodziła się taka tendencja. Niemniej artysta nie czuje się komfortowo gdy wiąże się go z kinem strukturalnym, woli konteksty najbardziej współczesne, wybiera jako wyznacznik wartości sztukę interaktywną i komputerową. Na wystawie w Poznaniu zaprezentowane zostaną filmy: „Ból”, „Teleobecność” i „Warszawa 2003”, „Modern Post Mortem”.

Artysta tak pisze o swojej prezentacji: „Sztuka dla mnie była zawsze oscylowaniem między polityczną, a mistyczną tkanką rzeczywistości w duchu filozoficznego krytycyzmu i logicznej konsekwencji. Wideo stanowiło najlepsze narzędzie dla tkania arrasów złożonych z materii codzienności, przekazów medialnych, oraz obrazów abstrakcyjnych odzwierciedlających ukryte przestrzenie umysłu.”

Roman Bromboszcz

This slideshow requires JavaScript.

Advertisements

About affective bioart

http://michalbrzezinski.org

Discussion

One thought on “Michał Brzeziński, Social Media @ Galeria Siłownia, Poznań

 1. Miroslaw Rogala, The City, 2011

  Miasto jest widoczne i sformatowane. Jest również zanurzone w
  widocznej sieć i niebezpieczne w jej wcieleniach.
  Dlaczego?

  Przekształca się samo pamiętając rdzę minionej powodzi, minionej
  strzelaniny, minionych eksplozji.
  Tylko po to, by zostać
  przekształcone w lustrach powoli chodzących samochodów, odbijając
  pikantne gryzienie i ogarnianiające wybuchy światła.

  Światła są tak
  interakcyjne, że nie można przewidzieć, jak zsynchronizować ludzkie
  gesty.

  Przekształcone Miasto jest Myszą stającą wobec Smoka.
  Translation Marek Bulanowski

  My original version:

  The City is visible and formatted. It is also web embeded visible
  and dangerous in its incarnations. Why?

  It is tranforming itself remembering the rust of past flood, past shooting, past explosions.
  Only to be transformed in the mirrors of slow walking cars, reflecting a spicy biting
  and overwhelming bursts of light.

  The lights are so interactive that is inpredictable to synchronize human gestures.

  Transformed City is a Mouse facing a Dragon.

  Posted by Miroslaw Rogala | January 10, 2012, 6:27 am

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Top Clicks

 • None

RSS transspecies art

 • An error has occurred; the feed is probably down. Try again later.
Advertisements
%d bloggers like this: